„Evropská byrokracie se vyznačuje tím, že se plete do věcí, do kterých jí nic není, jako jsou unifikované rozměry traktorových sedaček," uvedla hlava státu v diskuzi s krajskými zastupiteli a některými starosty.

Stavbu brzdí EU

„Pozemky jsou vykoupeny, peníze na to jsou, ale co čert nechtěl, Evropská komise si vymyslela novou EIA a vše se  bude muset dělat znova. Snažíme se vymoci výjimku. Evropská byrokracie je pověstná hloupostmi," dodal Zeman.

Problém se týká dálnice D11 z Hradce Králové směrem k Jaroměři a dál k polským hranicím a stavby R35 od Hradce Králové na Moravu.

Od nuly se nezačne

Dosavadní jednání na pracovní úrovni s Evropskou komisí podle ministerstva dopravy nevedla k pozitivnímu výsledku. Ministerstvo začalo počítat i s variantou, že úřad výjimku nezíská a bude nutné opakování procesu EIA urychlit. Při opakování EIA by se vycházelo z připravené aktuální projektové dokumentace, nezačínalo by se tedy od nuly.

Stavby ohrožené zpožděním mají posouzení vlivu na životní prostředí podle starého zákona z roku 1992, tedy z období před vstupem Česka do EU. Nový zákon splňující podmínky evropské legislativy začal platit loni.

Prezident chce zrušit vízovou povinnost pro Čínu

Prezident Miloš Zeman v Hradci Králové.Hradec Králové - Podle Miloše Zemana také v blízké době vzroste počet čínských turistů, kteří zamíří do naší republiky. „Je to maličká země. Má jen miliardu a tři sta milionů obyvatel. Turistů k nám teď jezdí tři sta tisíc. Cestovní ruch se podaří zvýšit i díky třem stálým leteckým linkám. To je pro nás dobře. Průměrný čínský turista za den utratí 15 tisíc korun," uvedl Miloš Zeman s tím, že se bude snažit, aby mezi oběma zeměmi přestala platit vízová povinnost.

Zatím se podařilo dosáhnout jen pětiletých komerčních víz pro čínské podnikatele, kteří tak před každou cestou nemusí žádat úřady o povolení ke vstupu. „Rozšiřujeme počet generálních konzulátů v Číně a provádíme takzvaný vízový outsourcing, to znamená, že víza se mohou vydávat i mimo konzuláty. Ale to všechno je jen náhradní řešení a finální cíl je zrušení víz,"dodal prezident.