Ve středu 23. května  budou zemědělci od devíti do jedenácti hodin  pomalu projíždět vytipovanými úseky. Jak uvedl ředitel Agrární komory Královéhradeckého kraje Ivo Konopa, v kraji se protestů kvůli pro farmáře znevýhodněné zelené naftě zúčastní zemědělci, kteří na silnice vyvezou 150 kusů zemědělské techniky.

Konkrétně na Královéhradecku se s traktory a další technikou můžete potkat u kruhového objezdu u ČKD, další pak budou zpomalovat jízdu na silnici mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nebo přímo na kruhovém objezdu náměstí v centru Nového Bydžova.

K celorepublikovému protestu se připojí i Okresní agrární komora Trutnov (OAK) kvůli řadě neřešených problémů, z nichž dalším je plánované zrušení vratky  spotřební daně na naftu spotřebovanou při obhospodařování zemědělské půdy, tzv. zelené nafty.

„Do ulic vyjede několik skupin menší zemědělské techniky. Nic, co by zablokovalo silnici. Abychom dopravu nezdržovali víc, než bude nezbytně nutné, nebudou se cestou dělat zastávky," říká k plánované protestní jízdě Marcela Beranová, ředitelka OAK Trutnov.

Podle jejích slov se do protestu zapojí zemědělci z celého Trutnovska. „Počítáme s účastí členů Okresní agrární komory. Nahlášeno je zatím okolo dvaceti strojů," podotýká Marcela Beranová.

Jde o pozornost médií a ministerstva

Okresní agrární komora Trutnov si od chystaného protestu slibuje především pozornost médií, obyvatelstva a ministra zemědělství.

Do Trutnova na blokádu se chystá například zástupce rodinné farmy Matějákových z Lánova. Ta hospodaří na 150 ha půdy a živí se klasickou živočišnou i rostlinnou výrobou. „Chceme vyjádřit nesouhlas s tím, že v zemědělství není koncepce. My se musíme rozhodovat na pět až deset let dopředu. Po dvaceti letech už nám připadá, že chybí chuť a síla a že děláme tu výrobu ze setrvačnosti," svěřila pocity mnoha zemědělců Miroslava Matějáková.

„Ztrátu na letošní rok v příjmech máme už deset procent. Způsobuje to jednak zvýšení DPH o čtyři procenta a jednak to, že jsou na nule národní dotace. A teď ještě vyhrožují se zelenou naftou. Tak to už by znamenalo ztrátu asi čtrnácti procent," spočítala majitelka lánovské farmy.