Plánovanou blokaci dopravy, kterou zemědělci chystali na protest proti nižšímu rozpočtu na příští rok, nakonec farmáři odložili. Premiér Mirek Topolánek jim písemně přislíbil, že na přímé platby z národních zdrojů by mělo jít o dvě miliardy více, než bylo v současném rozpočtu.

„Částku, jež požadujeme je 2,6 miliardy korun podle zveřejněného kurzu Eura za uplynulé dotační období. Premiér po sobotních jednáních uvedl, že udělá vše pro to, abychom získali částku celou. Minimálně však dvě miliardy,“ upřesnil Pavel Veselý z Královéhradecké Agrární komory.

Doplnil však, že komora bude další jednání sledovat, jelikož poslední slovo bude mít Parlament. Na Hradecku se do protestní akce hodlaly zapojit téměř všichni zemědělci. Pro farmáře jsou tyto peníze velice důležité, avšak zásadnější potíže dělají rolníkům klesající ceny surovin.

„Velkým problémem jsou nízké ceny zemědělských komodit. Zemědělci, a to nejen na Hradecku, prodělávají. Kupříkladu ještě v loňském roce se tuna ječmene obchodovala kolem sedmi tisíc korun. Nyní je cena kolem čtyř tisíc. Podobné je to i u dalších surovin,“ uvedl konkrétní dopady Veselý.

Podle jeho slov hradeckým zemědělcům krach díky evropským dotacím nehrozí, avšak bez dorovnání přímých plateb ze státního rozpočtu by cenové dopady byly ještě více neúnosné. „Například ztráta Agrodružstva Lhota pod Libčany, kde pracuji, se vyšplhá na 25 milionů,“ dodal Veselý.(sir)