Míra trpělivosti už dávno přetekla, tvrdí zemědělci z hradeckého regionu, kteří ve středu vyrazili do Prahy na další demonstraci. Letos již čtvrtou v pořadí.
Před Pražským hradem se zhruba dvě stovky rolníků z téměř všech zemědělských společností v okrese připojily ke svým kolegům z celé České republiky.

Nelíbí se jim plánované škrty ve státním rozpočtu na příští rok a po poslancích požadují navýšení v resortu zemědělství o 1,5 miliardy. „Situace je zoufalá. U všech komodit jsou v současné době vstupy velmi vysoké a výstupy naopak nízké. Často nepokryjí ani náklady. Pokud se to nezlepší, v příštím roce by to mohlo znamenat krach mnoha zemědělských společností,“ běduje ředitel Zemědělského družstva Libčany Miroslav Vodička.

Z jejich podniku přijelo do Prahy přes dvacet lidí. „Mám z této akce dobrý pocit. Bylo nás skutečně hodně. Odhaduji tak tři tisíce lidí. To už by snad mohlo pomoci,“ dodala Jana Plíšková, která v libčanském družstvu také pracuje.

V Deklaraci agrární komory, kterou převzal šéf rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka, upozorňují farmáři na stále klesající úroveň živočišné produkce nebo na nerovné podmínky vůči zemědělcům ze starých států Evropské unie. „Pokud nebudeme vyslyšeni, budeme se muset ozvat hlasitěji. Měli bychom zatarasit všechny silnice v republice, aby se to dotklo Prahy a poslance donutilo jednat,“ navrhl Vodička. Podle něj už nyní zemědělci šetří kde se dá.

Jeho slova potvrzuje i šéf Agropodniku Humburky Petr Semerád. „Snižujeme náklady, jak to jen jde. Museli jsme propustit několik zaměstnanců, omezilo se hnojení na podzim a další práce, které nejsou úplně akutní. To ale nejde do nekonečna,“ zdůrazňuje.

Agropodnik zaznamenal v letošním roce propad tržeb u mléka oproti loňsku už 9,5 milionu korun. „Nechceme po poslancích nic, co nám nepatří, ale peníze, které byly schváleny,“ dodal Semerád.