Sucho působí problémy nejen zemědělcům v oblasti rostlinné výroby, ale také chovatelům hospodářských zvířat. Někteří již nemají dostatek krmiva pro dobytek. „Sucho je velké a krmiva je skutečně málo,“ potvrdila ředitelka Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje Jaroslava Nekvasilová.

Zemědělci v regionu se podle ní snaží situaci řešit mimo jiné zkrmováním slámy. Hrozba nucené redukce hospodářských zvířat, které se obávají zemědělci v některých částech Česka, však prý v kraji nehrozí. "Řešením není, že se produktivní zvířata pošlou na jatka,“ uvedla Jaroslava Nekvasilová.

Krmiva je však málo a bude drahé, takže se očekává, že zemědělci utrpí ztráty. Pomoci od státu se však nedočkají. „Stát bohužel nemá zdroj peněz určený na objemová krmiva,“ upozornila ředitelka krajské agrární komory.

CENA SENA STOUPLA Z 500 NA 1500 KORUN
Ministerstvo zemědělství někde alespoň povolilo dřívější posečení luk, na nichž žijí chránění živočichové, aby pomohlo zemědělcům zajistit krmivo. „Je to průšvih,“ přiznává soukromý farmář Petr Mráz z Jičína, který se věnuje ekologickému chovu skotu a ovcí.

Jeho krávy jsou od jara do listopadu venku na pastvě, už nyní je ale musí chovatel dokrmovat kvůli nedostatku trávy. „S přikrmováním jsme začínali vždycky až v listopadu. Seno máme z první sklizně, ale z té druhé je jen pár balíků, byl to smutný pohled,“ hodnotí sklizeň otav.

Seno raketově podražilo a není. „Hledal jsem někoho, kdo by prodával. Jednak cena stoupla z pětistovky na 1500 korun a pak seno opravdu není. Ozval se mi jen pán z Písku, a to je daleko,“ konstatuje zoufalý Mráz, který zatím netuší, co bude dělat.

Bude muset zřejmě přistoupit k částečné likvidaci šedesátihlavého stáda. Pomohla by asi jedině příroda, pokud přinese vydatný déšť. Na pomoc agrární komory po výrocích, že může jako náhradu zvolit kukuřici, kterou nemá, nebo slámu, nespoléhá.

Problémy s krmivem potvrdil také předseda představenstva Zemědělské společnosti Svobodné Havlovice Karel Jansa. „Stoupá cena sena, což může být nepříjemné hlavně pro menší zemědělce a třeba koňáky,“ konstatoval.

ZEMĚDĚLCI ČEKAJÍ NA DÉŠŤ
Zemědělci i agrární komora nyní vkládají velké naděje do deštivého počasí, které na víkend ohlásili meteorologové. „Vydatné srážky by mohly pomoci, aby ještě něco vyrostlo,“ řekla Jaroslava Nekvasilová.
Karel Jansa podotkl, že důsledky sucha, které postihlo zemědělce, se zřejmě odrazí i na cenách potravin: „Pravdou je, že kvůli nižší produkci obilí a vzrůstající ceně může podražit pečivo.“ Podle jeho slov podraží asi i chmel a brambory.

Na mase by se však zdražení projevit nemuselo. „Na jatkách by jej mělo být naopak mnoho, protože se budou lidé dobytka zbavovat,“ uvedl Karel Jansa.
Podle něj se v krátkodobém horizontu zvýšení cen neprojeví.