Obavy však obyvatelé krajské metropole mít nemusí, „Imisní limit překročen v podstatě nebyl, jen jsou mírně zhoršené rozptylové podmínky," uklidnila Markéta Bajerová, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Ani překročení nebylo výrazné, hodnota může být maximálně 50 mikrogramů na metr krychlový. Stanice naměřila maximálně hodnotu 53,4.

„Tento limit může být překročen nejvýše pětatřicetkrát za rok. Všímáme si ho v podstatě až, když imise překročí hodnotu po šestatřicáté," dodala Bajerová.

Třeba za loňský rok se tak stalo pouze ve 26 případech a nejvyšší koncentrace byla na čísle 83,5. Pro srovnání stanice ve Věřňovicích na Karvinsku, kde je s čistotou ovzduší největší problém, limit překročila ve 116 případech a maximální hodnota byla 233,2. Stav ovzduší závisí hlavně na teplotách během roku. Pokud je chladněji, lidé více topí a může se vytvořit smog.Vliv na situaci mají samozřejmě také špatné rozptylové podmínky, což znamená, že je bezvětří a škodlivé látky tedy v ovzduší zůstávají více koncentrované.

„Na vyhlášení smogové situace by musely být imisní limity mnohem vyšší. V Hradci Králové jsme takovou situaci letošní ani loňskou zimu neměli," zakončila Bajerová.

Při smogové situaci si pak musí dávat pozor hlavně starší či nemocní lidé a malé děti. Pokud je situace vážná, doporučuje se vycházet ven pouze v nutných případech.