Lezavá zima a jemný déšť ve středu doprovázely tradiční akci Česko zpívá koledy, která se letos odehrála už popáté. Pěti stovkám lidí na Pivovarském náměstí v Hradci Králové náladu počasí rozhodně nezkazilo a předvánoční zpívání si všichni užili. Sešli se zde celé rodiny od nejmenších miminek v kočárcích až po seniory.

Úderem šesté hodiny se krajskou metropolí i dalšími místy po celé republice rozezněla koleda Nesem vám noviny. V Hradci Králové přítomným pomáhal Český chlapecký sbor pod vedením Martina Sedláčka.

„Byla to skvělá akce. Malinko pršelo, což je vždycky na škodu, ale i tak se sešlo dost lidí a zpívali s námi. To je pro nás vždycky nádherné. Po koledách se přesunujeme do Klicperova divadla, kde hostuje divadlo Husa na provázku. Dostali jsme role andělů a herce tak podpoříme zpěvem," popsal atmosféru Martin Sedláček, jehož svěřenci odzpívali šest koled. Při té poslední Vánoce, Vánoce přicházejí začali lidé na Pivovarském náměstí do rytmu spontánně tleskat.

„Pro mě a moji rodinu už je to tradice. S dcerou jsme koledy doma poctivě trénovaly už od víkendu. Pokud to půjde, tak za rok zase rádi přijdeme," svěřila se čtyřiadvacetiletá maminka Monika Kabátová, která s Deníkem zpívá už druhým rokem.

Spokojené úsměvy na tvářích prozrazovaly úspěch společného zpívání. „Byla jsem na této už několikrát a musím přiznat, že se mi víc líbilo, když se akce konala na Masarykově náměstí. Pro mě to bylo hezčí místo, jinak ale akci moc oceňuji, je to kouzelné," zakončila Daniela z Hradce Králové.

Hudební půlhodinkou provázela moderátorská dvojice Jakub Schmidt a Romana Pacáková z České rozhlasu Hradec Králové, který přenášel zvuk koled posluchačům, kteří se nemohli osobně zúčastnit. Chybět nemohlo ani svařené víno, které zajistil hotel Černigov. Zpěváci byly také vidět díky pódiu zapůjčené Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.

Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se nashledanou opět za rok!

Na Hradecku koledy rozezněly čtyři obce

Česko zpívá koledy - Pivovarské náměstí v Hradci Králové.Hradecko - Nejen na Pivovarském náměstí v Hradci Králové se sešli lidé, aby si připomněli blížící se Vánoce při pátém ročníku akce Česko zpívá koledy. Tu tradičně po celé republice pořádají české i moravské Deníky.

Na Hradecku se mimo krajské metropole zpívalo také v Chlumci nad Cidlinou, Novém Bydžově či Ohnišťanech.

V poslední jmenované obci se sešlo šedesát obyvatel, celkem jich v Ohnišťanech žije zhruba tři sta.

„To je myslím velký úspěch. Zpívali jsme za doprovodu Českého rozhlasu, na vlastní hudbu jsme si netroufli," smála se Eva Jiříčková, která zde za pomoci ostatních zpívání koled zorganizovala už podruhé.

V Novém Bydžove se na Masarykově náměstí u vánočního stromu sešlo zhruba dvě stě lidí, v Chlumci nad Cidlinou jich bylo 110.

Více informací a fotografií z Hradecka najdete v pátek.