I po hlavních státovkách se šinuly kolony aut sotva padesátkou. Mnozí řidiči totiž stále nepřezuli letní gumy a také to tak často dopadalo, soudě podle příkopů zaplněných auty. Většina nehod však naštěstí byla jen o pomačkaných plechách.

Vlaky, které podle sloganů Českých drah v zimě jedou (zatímco auta stojí), nabíraly ráno až dvě a tři čtvrtě hodiny zpoždění. S těmi se vyrovnávaly ještě odpoledne.

Kolabovala i městská hromadná doprava. V Hradci Králové se z jízdních řádů staly bezcenné nástěnky.
Hasiči vytahovali zapadlá auta a odstraňovali stromy popadané přes silnice. Na Jičínsku dokonce v závějích uvízly dva autobusy. V Náchodě zase záchranáři vyprošťovali pekařské auto, které nemohlo vyjet zledovatělou silnici.

Všechny vozovky byly sjízdné. Ale jen se zvýšenou opatrností. Problémy byly tradičně na Suchém vrchu na Orlickoústecku.
Stromy popadané na elektrická vedení také přidělaly hodně práce energetikům. Včera dopoledne byly ale všechny poruchy opraveny.

 

Zima je definitivně tu, řekli meteorologové

Nynější počasí nás jen tak neopustí.
„Zima definitivně přišla,“ řekl Dušan Čičman z hradecké pobočky hydrometeorologického ústavu. „Výhled na deset dní počítá s podobným rázem počasí, jen sněžení už nebude tak intezivní a zklidní se i vítr.“

Paní zima letos navíc dodržela rčení o svatém Martinovi, který přijel na bílém koni, téměř na den přesně.

Na Dvoračkách v Krkonoších napadlo do včerejšího večera přes metr sněhu. Labská bouda hlásila tři čtvrtě metru a Pec pod Sněžkou půl metru.
Čičman však odmítl, že by letos zima přišla na poměry „globálního oteplování“ příliš brzy. „Na horách začíná padat sníh touto dobou zcela běžně, v 80 procentech případů. Trošku dřív jsme se ho možná dočkali sice v nížinách, ale není to žádná rarita,“ dodal Čičman.

Jestli však letošní zima vynahradí tu minulou, kdy vlastně žádná ani nepřišla, nedokázal říci. Bylo by to spíše věštění z křišťálové koule.
Čičman přitom nevyloučil, že nynější nadílka může tvořit základ na celou zimu. Předloni takto vydržel sníh i v Hradci či Pardubicích až do března.
„Řidiči by se neměli na silnici vydávat bez zimních pneumatik. A do hor se sněhovými řetězy,“ varuje policejní mluvčí Lenka Burýšková.