Tak trochu ladovská zima, tak trochu břečky a plískanice. Prostě tak, jak to má v zimě vypadat.Na průběh letošní zimy si podle meteorologů nemůžeme stěžovat. V porovnání s předcházejícími dvěma zimními obdobími se sice zdála být studená, to je však jen klam.

Byla naprosto průměrná. „Teplotami se pohybovala kolem normálu a dokonce spíše lehce nad ním. Leden byl sice studený, ale únor a především prosinec naopak teplejší, než je dlouhodobý průměr,“ uvedl Zdeněk Mrkvica z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

„Teplý byl i listopad a zatím to vypadá, že takový bude i březen,“ dodal. Potvrzují to data královéhradecké observatoře. Prosinec byl podle tabulek 66. nejchladnější od počátku zdejších měření v roce 1924. V Ústí nad Orlicí byl dokonce až 70. To znamená, že patřil mezi nejteplejší prosince v 85leté historii měření. Průměrná teplota se pohybovala kolem dvou stupňů nad nulou.

Mrazivý leden se naopak umístil na konci žebříčku, na 17. místě. S průměrnými mrazy –3,9 stupně přesto ani trochu nemá na leden v roce 1942, kdy bylo průměrných –10,5 stupně. A únor, ten se držel zlatého středu. S průměrem +0,1 stupně byl o tři desetinky stupně teplejší než je normál.

V zimě v roce 2005/2006, kdy u nás vládla poslední pořádná zima a sníh i v nížinách ležel nepřetržitě od listopadu až do dubna, byl prosinec také teplotně vysoce nadprůměrný. Ale leden i únor byly naopak zhruba o dva stupně chladnější než letos.

Podle předpovědí meteorologů přijdou jarní teploty až koncem března.