Hrádek u Nechanic zve už tuto sobotu

Kuchyní se line vůně lahodného vánočního punče, na stole leží cukroví, vše je svátečně vyzdobeno. Zhruba tak to bude vypadat na zámku Hrádek u Nechanic. V tuto chvíli se tu chystají na jednu z nejstarších a nejoblíbenějších akcí z celého roku s názvem Vánoce na zámku, která začíná tuto sobotu 22. listopadu a potrvá až do 6. prosince.

Otevřeno pak bude o sobotách a nedělích vždy od 9 do 16 hodin. „Při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů návštěvníky seznámíme s historií Vánoc, s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou," popisuje sváteční program kastelán zámku Ivan Šenk.

Na prohlídkové trase bude například k vidění deset různě ozdobených vánočních stromků, na kterých bude okolo osmnácti tisíc ozdob. „Pro veřejnost bude opět zpřístupněna zámecká kuchyně, kde přivoníte k vánoční náladě při popíjení zámecké speciality Pravého zámeckého anglického punče a dále pak anglického čaje, nebo dobré kávy a již můžete ochutnat vánoční cukroví," láká Ivan Šenk. Po tři sobotní večery budou navíc od 22. listopadu připraveny Zámecké vánoční koncerty.

Návštěvníci si také budou moci zakoupit nejen zámecké suvenýry, ale i drobné dárky. Třeba svícny, vánoční dekorace, voňavé perníčky a chybět nebude ani jmelí a adventní věnce.

Letem světem 
na Karlově Koruně

Napilno budou mít také na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Také zde se chystá pro návštěvníky pestrý program. „Na letošní předvánoční dobu připravujeme Vánoce letem světem, program pro mateřské a základní školy, kdy děti navštíví vánočně nazdobené zámecké komnaty a průvodci se jim pokusí přiblížit zvyky a tradice u nás a v zahraničí," popisuje program kastelánka Marcela Zahálková. A zkrátka nepřijdou ani dospělí, kteří si prohlídku také jistě užijí.

Psí spřežení a dopis Ježíškovi
V termínech 29. – 30. 11., 6. 12., 
a 13. – 14. 12. můžete navštívit zámek Karlova Koruna a zjistit něco více o vánočních tradicích. „Na 29. listopad od 13 hodin připravujeme Vánoční tvoření s Fantazií v zámecké Oranžerii, kde si každý vytvoří svou vlastní originální vánoční dekoraci," zve Marcela Zahálková, kastelánka zámku. Na akci je ovšem potřeba se předem objednat. Hlavní program se ale chystá až na neděli 7. prosince, kdy bude pro návštěvníky nachystána řada zajímavých věcí. Děti se mohou například povozit po parku se psím spřežením a napsat dopis Ježíškovi, který mu za pomoci balónku s héliem pošlou rovnou do nebe. Dospělí zase za doprovodu troubených koled mohou nasávat atmosféru na adventních trzích. 

Jakub Vrba