První případ přišel na policejní služebnu oznámit pětaosmdesátiletý muž 24. února. Zloděj seniora okradl okolo 13.45 hodin v přeplněné trolejbusové lince číslo 6, když cestoval ze zastávky Tesco na hlavní nádraží. „Neznámý pachatel podle poškozeného využil pravděpodobně „mačkanice" a z levé kapsy bundy, kterou měl muž oblečenou na sobě, mu nepozorovaně odcizil pánskou koženou peněženku s osobními doklady a finanční hotovostí ve výši 12 tisíc korun," potvrdila Lenka Burýšková, mluvčí hradecké policie.

Druhý případ se stal stejný den krátce po 14. hodině, kdy si pachatel vyhlédl v autobusové lince číslo 12 během jízdy čtyřiašedesátiletou ženu s kabelkou přes rameno. V přeplněném autobuse poté využil vhodné příležitosti, rozepnul nepozorovaně u její kabelky zip a ukradl z ní peněženku s veškerými doklady, platební kartou a penězi.

Stejný trik

Další příležitost zloděj využil 4. března krátce před 14. hodinou v centru města, kde okradl sedmašedesátiletou ženu. „Tato seniorka cestovala s batohem na zádech v trolejbuse číslo 2, který byl prý opět plný cestujících. Zloděj u batohu nepozorovaně rozepnul zip a odcizil dámskou peněženku s osobními doklady, doklady k vozidlu, platební kartou a finanční hotovostí, čímž způsobil škodu za více jak tisíc korun," dodala mluvčí.

Na stejné trase a ve stejném trolejbuse, jen o hodinu později, byla okradena další seniorka. Devětasedmdesátileté ženě, která cestovala na hlavní nádraží,  pachatel v trolejbusu ukradl z uzavřené kabelky rovněž peněženku.

Všichni okradení si ničeho nebo nikoho podezřelého nevšimli a krádež zjistili až později, tedy poté, co vystoupili z MHD ven na ulici. Shodně také uvedli, že pachatel nebo pachatelé využili okamžiku, kdy byl autobus nebo trolejbus plný cestujících.

Policisté proto znovu připomínají, jak důležité je nepodceňovat prevenci: „Naučte se kapsáře nepodceňovat! Mějte na paměti, že se cítí dobře všude tam, kde se pohybuje větší množství lidí - v nákupních centrech, na tržnicích, v městské hromadné dopravě, na různých kulturních akcích nebo i v restauracích. Čekají na vaši  nepozornost a samotnou krádež provedou velmi rychle, obvykle během několika málo vteřin. Pak nepozorovaně zmizí v davu nebo předají odcizenou kořist svému komplici a tváří se jakoby se nic nestalo. Krádež mají předem pečlivě nacvičenou a chovají se velmi profesionálně," zakončila Burýšková.