Vyplývá to ze statistiky. Zatímco vloni policie v hradeckém okrese řešila pouze sedm případů krádeží barevných kovů, letos se takovými skutky zabývala už osmkrát. Ve všech letošních případech šlo o krádeže měděných okapů a okapových svodů. To potvrzuje i nedávný případ, kdy z objektu obecního úřadu v Humburkách na Novobydžovsku kdosi ukradl dohromady šest metrů měděných svodů. Podle policie tak radnice přišla k finanční újmě ve výši dvou a půl tisíce korun. „Událost šetříme jako přestupek proti majetku,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

„Nejde jen o peníze, ale také o starosti, které s tím jsou spojené. Usekl bych jim za to ruce,“ říká na adresu zlodějů starosta obce Lubomír Pešek. „Já taky k nikomu nechodím krást okapy,“ dodal.

Se zloději, kteří kradou kovové části různých zařízení mají co do činění také energetici. „Občas se nějaké případy objeví. Zaznamenali jsme například zmizení části stožáru, ale i vodičů. Lidé si často vůbec neuvědomují, jak je něco takového nebezpečné. Dostávají se do blízkosti zařízení pod napětím,“ vysvětlila hradecká regionální mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Beránková.

Velké škody napáchali zloději kovů také hradeckým technickým službám. Firma přicházela hlavně o litinové kryty kanalizačních vpustí. Podle vedoucí střediska místních komunikací Tomáše Pospíšila byla nejhorší situace předloni, kdy organizovaná skupina kradla poklopy po desítkách. Průměrná pořizovací cena jednoho přitom přesahuje tři tisíce korun. „V současnosti už to není tak rozšířené. Teď nám pomáhá i počasí, poklopy jsou přimrzlé,“ uvedl.