Krádeže zboží v obchodech v předvánočním období? Podle městské policie jsou stále častější, obchodníci, aspoň ti z velkých nákupních center, překvapivě tvrdí, že víc než v jiných obdobích roku jich není.

„Nezaznamenali jsme zvýšený počet krádeží,“ sdělila Eva Karasová z obchodního řetězce Tesco. Ten v Hradci Králové provozuje dva hypermarkety a jeden obchodní dům, další prodejny má i v menších sídlech kraje. Drobní zloději se podle ní zaměřují především na zboží, které lze snadno schovat do kapsy, tedy alkohol, kosmetiku nebo cukrovinky.

Podle Lukáše Hory ze společnosti Ahold, které patří síť obchodů Albert, se zloději soustřeďují na různé zboží. „Nejčastěji je to alkohol, drogistické výrobky, kosmetika, parfémy, holicí strojky, zubní pasty, káva, čokoláda. Zaznamenali jsme ale také pokus o krádež masoxu či mražené kachny,“ sdělil Lukáš Hora. Dodal, že vyšší počet pokusů o krádež zboží zatím nezaznamenávají. Jedním z důvodů jsou podle něho preventivní a represivní činnosti v prodejnách. „Může se jednat také o použití technických opatření, kamerových systémů a elektronické ochrany zboží,“ doplnil.

Krádeže v obchodech patří k nejčastějším důvodům zásahů strážníků městské policie v krajské metropoli „Drobné krádeže řešíme v obchodech několikrát denně. Jejich počet roste. Nevím, zda to souvisí s Vánocemi, spíš si myslím, že lidé nemají peníze,“ uvedla Eva Čížková z hradecké městské policie.

Zvýšený zájem lapkové podle ní projevují o potraviny, hodně se lidé pokoušejí krást alkohol a cukrovinky. „Týká se to všech věkových skupin, od dětí až po důchodce. Řešili jsme i případ, kdy kradla dvaaosmdesátiletá babička,“ dodala.

Většinu případů krádeží strážníci řeší na místě jako přestupek pokutou do jednoho tisíce korun. Pokud jde o trestný čin, například když se člověk dopouští krádeží opakovaně, předávají strážníci takové případy policii.