Postávají kolem základní kuklenské školy, popíjení piva, vína i něčeho tvrdšího jim není cizí, hulákají a občas provedou nějakou výtržnost. Řeč je o partě, která se téměř denně schází na Pražské ulici v Hradci, a na níž si místní lidé už léta stěžují. Strážníci na skupinku dosud žádné „páky" neměli, popíjet alkohol přece není trestné. Díky aktualizaci městské vyhlášky se ale snad obyvatelé Kuklen brzy dočkají klidu.

Po změně volají lidé z Kuklen léta

Podnět na rozšíření vyhlášky zakazující veřejnou konzumaci alkoholu v centru Kuklen vycházel od vedení školy i od komise místní samosprávy (KMS) Kukleny. „Jde o nepřizpůsobivé občany, kteří tam popíjejí a žádnou výjimkou nejsou ani drogy. Není možné je odtud nijak vykázat. Nejhorší situace je kolem základní školy a před nedalekým obchodem," popisuje předsedkyně KMS Alena Nekolová. O změně se podle ní mluví už dlouho a záměr města tak místní jen vítají.

V Březhradě ruší místní „omladina"

Stížností na konzumenty alkoholu nepřibývá pouze v této části města. Východočeská metropole proto plánuje rozšířit seznam míst zakazujících veřejné popíjení. Pokuty tak bude moci městská policie nyní rozdávat ve čtyřech nových lokalitách: v nedávno otevřeném parku Skleněnka, před mateřskou školou v Březhradě, kde si lidé stěžují na dýchánky místní „omladiny" v nedalekém parku, ve Dvorské ulice ve Svobodných Dvorech nebo před již zmíněnou kuklenskou „základkou".

Radnice vyhlášku naposledy upravovala před třemi roky, nově napočítá celkem 55 míst, kam má alkohol vstup zakázán. „Od poslední změny evidují strážníci městské policie i komise místních samospráv nárůst incidentů spojených s konzumací alkoholu v místech, kde už bude popíjení novou vyhláškou zakázáno. Se zněním vyhlášky souhlasili městští radní, poslední slovo však bude patřit zastupitelům," upřesňuje tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Ničení majetku a obtěžování

Strážníci tuto změnu kvitují. Díky vyhlášce totiž mohou konzumenty z místa vykázat, eventuálně jim udělit sankci.  Pokuta se pohybuje až do výše jeden tisíc korun. „Tyto kroky konzumentům znepříjemňují v předmětných místech pobyt, a to je také cílem," vysvětluje důvod zakotvení nových míst do vyhlášky ředitel městské policie Miroslav Hloušek a dodává, že je pití alkoholu často spojeno s poškozováním majetku, obtěžováním spoluobčanů nebo znečišťováním veřejného prostranství.

Během loňského roku strážníci hradecké městské policie řešili celkem 536 případů jasného porušení vyhlášky o zákazu veřejné konzumace alkoholu. V oblasti porušování předmětných předpisů se jedná o jednu třetinu řešených událostí jen za období minulého roku.

Zákaz alkoholu v parcích i na magistrátu
Kde všude se v Hradci na veřejných prostranstvích nesmí požívat alkohol? V krajském městě bude brzy takových lokalit už 55 a jejich kompletní seznam zanesený na mapě najdete na webu magistrátu. Alkoholické nápoje se dle vyhlášky nesmí popíjet téměř ve všech sadech a parcích. Například v Sukových sadech, v parku na náměstí 5. května, v Šimkových či Žižkových sadech. Ve vyhlášce nechybí ani oblíbená zákoutí kolem řeky Labe – část Tylova a Smetanova nábřeží a  Eliščino nábřeží. Alkohol je rovněž zakázaný na náměstí 28. října a v historickém centru města na Malém a Velkém náměstí. Pokuta vás může potkat také pokud popíjíte v okolí vlakového nádraží a autobusového terminálu a v neposlední řadě, když si připijete na zdraví na magistrátu. Podle vyhlášky se nesmí pít přímo v budově, ani před ní.