Zákon o střelných zbraních a střelivu doznává významných úprav. Podnětem pro zákonodárce pozměnit tuto zákonnou normu byl zejména tragický incident v Uherském Brodě, který se stal v loňském roce. V neposlední řadě k tomu přispěla i aféra kolem muničního skladu ve Vrběticích.

Nejvýznamnější změnou je především zvýšení pravomocí policie. Ta bude moci na základě důvodného podezření zbraň zabavit i v bytě podezřelé osoby. Méně svázané ruce budou mít 
i lékaři, umožněn jim bude volný přístup do Centrálního registru zbraní. Pravidelná lékařská prohlídka čeká na vlastníky zbrojního průkazu každých pět let.

Plánovaná novela zákona přichází paradoxně v době, kdy u veřejnosti výrazně vzrostla chuť si zbraň či minimálně zbrojní průkaz pořídit. „U nás se konají asi čtyři zkoušky do měsíce. Zájem je velký," uvedl správce střelnice v Třebši Jaroslav Vaněk.

Zneužití střelné zbraně lze uhlídat těžko

Novela zákona o střelných zbraních a střelivu vzbuzuje u veřejnosti minimálně rozpaky. Současný trend nasvědčuje tomu, že lidé mají neobvykle velký zájem o získání zbrojního průkazu, oproti tomu novela zákona získání a držení zbrojního průkazu spíše ztěžuje.

Otázkou „do pranice" však zůstává, jestli zpřísnění podmínek pro držení zbraně předejde občasným tragédiím, viz té v Uherském Brodě.

Motiv je jinde

Přestože se často upozorňuje na přímou souvislost mezi teroristickými útoky, migrační krizí a vůlí Čechů se ozbrojovat, ten nejpodstatnější motiv je možná skrytý jinde.

„Často se to s migrační krizí spojuje. Ale podle mě se to za to spíš schovává. Jedná se prostě o „boom", který souvisí s novou generací. Zájem o vlastnění zbraně není nikterak drastický. Současná generace to prostě bere tak, že zbraň patří k výbavě domácnosti," uvedl psycholog a docent Univerzity Hradec Králové Jan Lašek.

Podle jeho slov novela zákona o zbraních touhu lidí příliš neovlivní. Problém je totiž skryt jinde, a to v ilegálním vlastnictví střelné zbraně. Právě to představuje podle psychologa větší nebezpečí než přísnější dohled nad legálně drženými zbraněmi.

„Historicky se to prostě všechno sešlo. Není to jen 
o terorismu. Strach z něho sám o sobě touhu po vlastnění zbraně nevyvolal. Představa svobodného vlastnění je přirozená.  Osobně se nebojím, že by to v České republice vypadalo časem jako na Divokém západě," doplnil Lašek.

Co přinese nová podoba zákona v blízké budoucnosti, to je věc především diskuzí. „V porovnání se sousedními státy považuji náš zákon jako jeden z nejlepších. S kolegy občas vedeme hádky nad tím, kolik nábojů má být povoleno v zásobníků. Ale jinak obecně převládá na zákon pozitivní pohled. Novelu ještě neznám, nemá tedy cenu ji příliš komentovat," myslí si správce střelnice v Třebši Jaroslav Vaněk.

Ze svých zkušeností také ví, že zásadně záleží na lidském faktoru, jestli selže či nikoli. Zvýšené pravomoci policistů či lékařů na to vliv mají pramalý.

„Znám jeden případ, kdy policista udělal zbrojní zkoušky a získal i lékařský posudek. O čtyři dny později zastřelil svou manželku," prozradil Vaněk.