Úniky citlivých informací ovlivňují dění kolem vedení Muzea východních Čech.

To je přes čtvrt roku v nejistotě, přitom jej už příští rok čeká rekonstrukce za 120 milionů korun i další velké projekty.

Kdo informace z krajského úřadu vynáší a komu to slouží, nikdo neřeší. Přitom se to stalo už dvakrát. Nejdříve Česká televize zveřejnila výsledky tajného psychologického posudku v předvečer jednání o osudu bývalé ředitelky muzea. Oficiálně však posudek kraj nechce vydat, protože obsahuje osobní údaje zaměstnanců. Už tento únik zůstal bez odezvy.

Přitom právě tento dokument urychlil odvolání bývalé ředitelky Nadi Machkové-Prajzové. Přístup k posudku mělo několik úředníků, psycholog, který ho zpracovával, a krajští radní.

Náměstkyně hejtmana a radní pro oblast školství, kultury a sportu Martina Berdychová (Východočeši) tvrdí, že posudek médiím nejspíš dal „někdo, kdo měl zájem někoho poškodit“. Podle ní byl navíc v televizi interpretován zkresleně.

„Nechci se k této věci už vyjadřovat, dokud nevybereme nového ředitele. Celá ta věc už začíná mít nepříjemnou pachuť,“ uvedla s tím, že raději ani nepřemýšlí o tom, kdo posudek vynesl.

Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) je dokonce možné, že dokument televizi dal někdo z vedení kraje. „Ano, tyto spekulace nelze vyloučit. Nebudeme zahajovat žádné vyšetřování, nejspíš by stejně nevedlo k výsledku,“ poznamenal.

Komplikace v konkurzu

Dříve než měla, se však do médií dostala i další informace. Ta zkomplikovala výběr nového ředitele. Veřejnoprávní televize předminulé pondělí odvysílala reportáž o tom, že novým ředitelem muzea bude Petr Grulich, kterého výběrová komise zvolila jako nejvhodnějšího kandidáta.

Rada však měla na základě tohoto doporučení ředitele určit až v pondělí 16. října. Kvůli tomu jsou někteří z dalších uchazečů rozhořčeni a zaslali vedení kraje otevřené dopisy. Rada odložila výběr ředitele na začátek příštího týdne.

„Komise měla výsledek už 14 dní, byl tam jistý předstih,“ polemizoval hejtman Štěpán o tom, že v tuto dobu mohlo dojít k úniku informací. „Jakým způsobem se k tomu televize dostala, nelze spekulovat. Muzeum je velká a důležitá instituce, která budí zájem veřejnosti, odborníků i médií,“ podotkl hejtman.

Naštvaní uchazeči o ředitelské křeslo požadují vypsání nového výběrového řízení, k tomu však podle hejtmana Štěpána nedojde: „Komise odvedla dobrou práci, podnět k novému řízení nevznesla ani náměstkyně Berdychová.“

Ovlivnění odmítají

Ladislav Zikmund-Lender a Oldřich Čížek, kteří se výběrového řízení také zúčastnili, tvrdí, že kraj postupoval neseriózně. Oba se měli již před několika týdny dozvědět, že zvítězit má právě Petr Grulich. Důvodem je prý jeho napojení na hejtmana, jelikož se oba znají z prostředí hradecké univerzity. Hejtman i Grulich to odmítají. „Nemohu ovlivnit, kdo se přihlásí do konkurzu, a ani nemohu diskriminovat osobnosti, se kterými jsem se potkal. Znám se s mnoha lidmi,“ dodal Štěpán.

„Pan hejtman se výběrového řízení vůbec neúčastnil. Řízení tedy z mého pohledu proběhlo absolutně korektně. Tvrzení o opaku by bylo urážkou členů konkurzní komise. Skutečnost, že jsem v minulosti s někým pracoval v jedné instituci, ještě není důvodem jakéhokoliv zvýhodnění. Celou kauzu údajné manipulace konkurzu považuji za krajně nedůstojnou, opřenou o směšné dohady a svědčící spíše o uražené ješitnosti než o skutečném problému,“ sdělil své stanovisko Petr Grulich.