České dráhy chystají od Nového roku několik změn. Mezi prvními bude úprava jízdního řádu pro rok 2012, která začne platit už v neděli 11. prosince.

Za zásadní vylepšení a novinky lze bezesporu považovat i nastavení nového přepravního způsobu na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Na trati dojde k zvýšení počtu zrychlených vlaků a zavedení dalších nových zrychlených spojů. Nejen zvýšení komfortu a pohodlí též slibuje nasazení Regionova na všechny vlakové spoje mezi Hradcem Králové, Jičínem a Trutnovem.

Další novinkou pro nadcházející kalendářní rok bude zavedení přímých spěšných vlaků z Pardubic přes Hradec Kálové do Trutnova. „Konečně se nám podařilo vyřešit přepravu na trati Hradec Králové - Jičín, protože nám v daném roce přišly další tři Regionovy, v roce 2012 očekáváme ještě dodávku dvou. Doprava bude zajištěna těmito jednotkami a podařilo se nám ukončit provoz starých souprav, které zejména v zimních měsících měly problémy s vytápěním,” řekl ředitel hradeckých Českých drah Roman Moravčík.

I na trati Hradec Králové Pardubice by měly začít jezdit nové elektrické soupravy. 
„Vlakové soupravy byly přestavěny s tím, že první dodávka pro náš kraj se plánuje v roce 2013. Měly by nabíhat postupně po jednotlivých kusech, takže plný provoz na celé trati nastane v roce 2014/2015,” uvedl Moravčík.

Cestování bude rychlejší

Pro spojení Trutnova s Pardubicemi se zavádí čtyři páry spěšných vlaků, které pojedou přímo bez nutnosti přestupů mezi Trutnovem a Pardubicemi.

„Tyto vlaky budou vedeny modernizovanými motorovými vozy. Zlepší se i kultura cestování. A podstatné je, že dochází k zkrácení přepravní doby mezi Trutnovem a Pardubicemi o 35 minut a odpadnou jeden nebo dva přestupy,” přiznal Moravčík.

O víkendech pojedou ve směru Hradec Králové a Chlumec nad Cidlinou nově osobní vlaky. Ty nahradí rychlíky, které dráhy vloni zrušily. S touto změnou se zlepší dostupnost a přípoje ve směru na Nový Bydžov. Kraj si vzájemnou spolupráci pochvaluje.

„Spolupráce s dráhami v Královéhradeckém kraji je efektivní a účinná. Díky memorandu už víme s jakou částkou hospodaříme,” uzavřel krajský radní Josef Ješina.