Místo staré budovy, kde sídlí třebechovický Proboštův betlém, se bude stavět nový objekt. V těchto dnech probíhá evidence a balení částí betlému, aby se expozice mohla přesunout do provizorních prostor bývalé továrny.

„Nejnáročnější bude stěhování samotného betlému, který je národní kulturní památkou,“ uvedla ředitelka muzea Silvie Hlaváčková. Odjímatelných částí je sto třináct a z toho zhruba šedesát figur.

Každá část musí být podle přesných pravidel zaevidovaná pod unikátním číslem. Restaurátoři vytvoří také elektronický seznam, který podrobně popisuje umístění figur či jejich materiál. „Čísla průběžně doplňujeme do nákresů. Nyní doplňujeme evidenci kulis,“ doplnila Petra Jahnová, dokumentátorka třebechovického muzea.

Před transportem musejí dokumentátoři vypracovat kolizní místa, která by se během cesty mohla poškodit, a zabránit jim v pohybu.

„Musí se udělat soupis mechaniky a označit hřídele. Celý betlém máme rozdělený do čtyřiceti devíti sekcí, takže přesně víme, v které sekci se daná součástka nachází,“ prozradil Kamil Andres, restaurátor mechanických betlémů.

Mechanismus betlému je sto let starý, takže i na jeho stavu jsou roky znát. „Nebyl na něm žádný velký restaurátorský zásah, takže je unikátní v tom, že funguje dodnes,“ dodal Kamil Andres.

Generální zrestaurování betlém ještě čeká

Dalším důležitým člověkem, který se na přesunu podílí, je fotograf Miroslav Podhrázský. „Ateliér jsem si přivezl do prostor muzea, kde na fotografickém stole dokumentuji odnímatelné součásti betlému. Mimo to jej samozřejmě fotografuji jako celek. Například na podvozku jsem pracoval dva dny. Snímky jsem tvořil tak, aby šly případně použít v nějaké publikaci,“ uvedl Miroslav Podhrázský.

Po stránce řezbářské zkoumá dílo Mikuláš Havlík. Jeho úkolem je zjistit nejen z jakého materiálu je vyrobeno, ale i do jaké míry jsou části poškozeny. „Na postavičkách je poznat duševní stav řezbáře. Také se dá určit, které figury jsou od jednoho autora,“ dodal Mikuláš Havlík.

Betlém je v současné době před generálním zrestaurováním. „Díky evidenci jsme zjistili, že betlém obsahuje jednadvacet pohyblivých pasů, ale devět z nich se už nehýbe. Přeci jenom je to mechanický betlém, takže máme snahu zajistit opravu. Podali jsme žádost na ministerstvo kultury i Královéhradecký kraj, který finančně vypomohl i při současném stěhování. V příštím roce bychom chtěli zprovoznit alespoň dva hlavní pásy,“ prozradila Silvie Hlaváčková.

Pokud muzeum uspěje s dotacemi, tak je velká pravděpodobnost, že se v příštím roce část mechaniky opraví.

Betlém by se měl v nové budově opět ukázat návštěvníkům v červnu roku 2013. „Uvažujeme, že kolem Vánoc umožníme veřejnosti se na betlém podívat. Přeci jenom je to tradice. Uvidíme, jak situace dopadne, určitě budeme včas lidi informovat,“ řekla Deníku Silvie Hlaváčková.

„Na výstavbu nové budovy máme harmonogram, podle kterého máme počátkem října předat budovu stavbařům a ukončení včetně kolaudace stavby by mělo být v květnu roku 2013,“ uvedl starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec.