Kombajny jedou na plný výkon a polykají hektary obilí. A zatímco na horách jsou farmáři s výnosy celkem spokojeni, na Jičínsku někteří hořekují.

„Je to bída, všechno špatně, dva měsíce jsme bez vody,“ zoufá si ředitel podniku Perseus Běchary Vladimír Košátko.

Podnik má po sklizni řepky s výnosem 3,6 tun z hektaru, ozimého ječmene (7 tun) a jarní pšenice (5,8 tun). Ozimá pšenice je v polovině s výnosem 6,2 tun. Ředitel ovšem očekával vyšší čísla.

Problémy vidí i u řepy, která v těžkých jílovito-písčitých půdách schne. Sucho se negativně podepsalo i na kukuřici, kvůli tomu bude méně kvalitní krmivo. Vojtěška kvůli suchu neobráží a taktéž usychá - stejně jako jetel.

Jaká bude cena obilí, si Košátko netroufá říct. Zatímco náklady zemědělců stoupají, ceny plodin jsou nižší než před deseti lety. Podle Košátka jde už o existenční problém.

Týden volna si v Mladějově užívaly děti s diabetem z pěti krajů republiky. Hlídal je většinou senzor a diabetolog Jan Vosáhlo.
Diabetické děti hlídá senzor

Podle údajů ředitelky agrární komory v Jičíně Hany Svatoňové se ovšem průměrná čísla na Jičínsku jeví lépe než vloni. Výnos je zatím 6,59 tun, vloni bylo konečné číslo za okres 5,96 tun z hektaru.

Dobře je na tom hlavně obilí: ječmen jarní je z 65 procent pod střechou s výnosem 6,88, pšenice ozimá je sklizena ze 46 procent s výnosem 6,42 tun.

V propadu je však řepka olejka, dala jen 2,93 tuny (vloni 3,28). Svatoňová se domnívá, že cena řepky půjde letos kvůli špatné kvalitě dolů.

Ředitelka regionální komory v Hradci Králové Hana Pisarčíková očekává, že úroda bude za kraj vyšší než vloni.

Aktuální sklizeň
V Královéhradeckém kraji je sklizeno k závěru července 43 procent obilovin s průměrným výnosem 5,84 tun.

40 procent pšenice ozimé s průměrným výnosem 6,66 tun,
9,33 procent pšenice jarní s výnosem 5,84 tun
95 procent ozimého ječmene s výnosem 6,93 tun
42 procent jarního ječmene s výnosem 6,63 tun
75 procent řepky s průměrným výnosem 3,12 tun
32 procent triticale s výnosem 5,07 tun z hektaru

Nejdále jsou žně na Hradecku a Jičínsku, pokračují na Náchodsku a Trutnovsku.

Na Náchodsku zatím nejlepší výnosy

Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku si zatím nestěžuje. Agronom Dominik Markovič prozradil, že sklizeno je zatím třicet procent pšenice s výnosem 7,95 tuny z hektaru, sklizený ječmen dal 7,88 tun. Zatímco obiloviny plní sila, řepka dala jen 2,8 tun z hektaru. Na nepříznivý vývoj plodiny mělo vliv jednak sucho, pak pole zdecimovaly nájezdy divokých prasat a extrémní nálety mšic. K výkupní ceně pšenice se Markovič nechce vyjadřovat.

Zemědělský podnik Trutnov se sídlem ve Volanově je na začátku sklizně. Předseda podniku Jan Zuzánek si nestěžuje. Výnosy u pšenice a žita jsou kolem pěti tun z hektaru, což je lepší než vloni.

„Zatím máme posekáno jen 40 hektarů, tak uvidíme,“ říká optimisticky. Jaká bude výkupní cena obilovin, ani on nechce komentovat: „Cenu zatím nemáme, ale obávám se, že bude nižší než vloni.“

Muž „zakopl“ u lesa o vzácnou sekeru z dob Velké Moravy.
Bradatice z období Velké Moravy je unikátním nálezem