Svůj díl na tom má i letošní příznivé počasí, ale jen částečně. „Dílem to je i náš záměr, protože jsme na jaře vysázeli nové rané odrůdy. Musíme totiž čím dál víc bojovat s nekalou konkurencí. A proto se snažíme nabízet úrodu dřív než oni,“ tvrdí ředitel Pavel Veselý a hned boj, který musejí svádět, upřesňuje.

„Tak u silnic se nyní prodávají jahody neznámého původu, převážně k nám pokoutně dovážených z Polska, u nichž nevíte, jak a čím byly ošetřovány, co to je za druh, nemají ani certifikát hygieniků. My, než začneme samosběr, pravidelně posíláme vzorky plodů k rozborům do laboratoří krajské hygienické stanice,“ vysvětlil.

Půda ve Lhotě pod Libčany jahodám svědčí. Však se tady pěstují už více než padesát let. Ředitel Veselý dodává, že právě proto, že ke zdejší obci a regionu jahody patří, jsou jim stále věrní a i přes potíže s jejich pěstováním, se jim stále věnují. Na jaře zde metodou takzvané frigosadby – zamrazené sazeničky jsou v mrazicích boxech uloženy už od listopadu při minus jednom stupni – vysázeli velmi ranou americkou odrůdu Honeoye. „Má velké plody, které jsou tmavě červené a mají vysokou trvanlivost,“ upřesňuje agronomka Ilona Margolienová.

Dále pak vysázeli i velmi ranou polskou odrůdu Llkat. K zajímavým jahodám také patří novější francouzská odrůda Darselect, která je v současné době v celé střední Evropě značně oblíbena a prosazuje se velikostí plodů i chutí. „Vítězné tažení darselectu je ve Švýcarsku, ve Francii i v Německu. Zdá se, že vytlačí oblíbenou holandskou odrůdu Elsanta,“ dodává agronomka.

Loni ve Lhotě pod Libčany sklidili 15 tun jahod, v roce 2005 dokonce 26 tun. „Předpokládáme, že letos bude velmi příznivý rok a sklidíme určitě více než dvacet tun,“ uvažuje ředitel Veselý.