Hned o třech ožehavých tématech se včera hovořilo ve zdejším Jiráskově divadle: o znečištěném areálu bývalého Kovoplastu a tím i problémech s vodou, o bezpečnostní situaci ve městě a úpravě zeleně hřbitova a parku u hřbitova.

Jak nám potvrdil starosta Nového Bydžova Pavel Louda, jsou palčivé otázky, ke kterým se neustále ve městě musejí vracet. Mezi ně patří také likvidace následků znečištění v areálu bývalého Kovoplastu. „V tomto ohledu jsme měli mnohonásobnou smůlu. I když o vyčištění lokality usilujeme několik let, zatím se nám prostě záměry nepodařilo realizovat. Na ministerstvu životního prostředí se vystřídalo hned několik ministrů, kteří pokaždé přišli s jinou koncepcí a odlišnými finančními prostředky. Když už jsme se konečně dopracovali k výběrovému řízení, změnila se legislativa kolem zadávání zakázek. A v neposlední řadě došlo na odvolání firmy proti výběrovému řízení. Sečteno a podtrženo to znamená, že bývalý areál Kovoplastu je stále znečištěný. Teď se alespoň blýská na lepší časy, věřím, že ještě do konce letošního roku smlouvu podepíšeme a příští rok se začne v areálu pracovat,” vysvětloval Pavel Louda.

A bezpečnostní situace v Novém Bydžově? To je podle Loudy běh na dlouhou trať. „Je pravda, že jsme přijali souhrn opatření, aby se nám ve městě žilo lépe, a ten se osvědčil,” komentoval Pavel Louda.

Trestná činnost narůstá

Jak dodal, mezi nejefektivnější z opatření považuje zvýšení počtu městských strážníků, lepší je spolupráce se státní policií či stále pokračující kontroly v hernách. „Například strážníci tak nastupují do služby nejen ve všední dny, ale rovněž o víkendech. Pomáhají také při kontrolách v hernách, zda u automatů nehrají lidé, kteří berou dávky hmotné nouze,” řekl Louda. Podle něho je ale stále co zlepšovat. „Nedochází již k narušování veřejného pořádku či napadání, ale trestná činnost zůstává, dokonce mírně narůstá. Ne přímo v centru města, protože zloději vědí o našich opatřeních, přesouvá se do okolí města,” uvedl Louda.

Na revitalizaci zatím čekají

Podle novobydžovského starosty chtěli také obyvatelům města vysvětlit, jak budou pokračovat akce úpravy zeleně hřbitova a parku u hřbitova. „Revitalizace si vyžádá výměnu některých stromů a nechceme, aby za námi lidé chodili a my neustále vysvětlovali, proč ten či onen strom musel být pokácen. Jsou tu totiž takové, které by ve větru nebo při sněhu mohly ohrozit chodce,” vysvětloval Louda. Zatím ale ale také čekají na vyjádření ministerstva životního prostředí, zda mohou v pracích pokračovat či nikoliv. „Ministerstvo zkoumá, zda jsme se nezmýlili v určení, zda jde o investici nebo službu. Výsledky rozhodnutí ještě po třech měsících nemáme,” povzdechl si starosta Pavel Louda.

Nové digitální promítání

Vzápětí po setkání se v kině Jiráskově divadla spustilo promítání v nové digitální technologii. Změna přišla na devět set tisíc korun, když dvě stě tisíc korun hradily dotace ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Druhá etapa digitalizace se uskuteční v příštím roce.