Řeč je o samečkovi nosorožce dvourohého neboli černého, který přišel na svět poslední zářijový den v královodvorské zoologické zahradě.

Matkou je čtyřletá samice Maisha, která se také narodila v dvorské zahradě, otcem pětiletý samec Davu, jenž přišel z německého Krefeldu.

Podle slov ředitelky dvorské zoo Dany Holečkové se matka o své vůbec první mládě vzorně stará. „Porodní váha dvourohých nosorožců je třicet až čtyřicet kilogramů a denně přibírají asi kilogram,” uvedla Holečková.

Radostná zpráva přišla do zoo také z Tanzanie, kam v roce 2009 odcestovala trojice dvorských mladých nosorožců dvourohých. Samice Deborah totiž porodila své první mládě. Otcem se stal královédvorský rodák Jamie.

Zatímco rodiče, kterým je necelých sedm let, se narodili v zajetí, jejich první potomek přišel na svět v divočině. „Jak se ukázalo, aklimatizace zvířat ze zoo proběhla velice rychle, první páření bylo pozorováno již měsíc po příletu do Afriky,” konstatovala Holečková a pokračovala: „Nosorožci jsou březí patnáct až šestnáct měsíců,tedy Deborah zabřezla asi rok po příchodu do Mkomazi.”

Zoo Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na celém světě. Odchovala celkem 49 mláďat, z toho třicet sedm nosorožců dvourohých (čtrnáct samců a dvacet tři samic), devět tuponosých a tři nosorožce indické. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976. Dvourohé nosorožce královédvorská zoo rozmnožuje jako jediná v České republice a jako jediná na světě již v páté generaci.

Vzhledem k tomu, že se v posledním roce zvyšuje v Africe poptávka po nosorožčích rozích a případů se objevuje stále více, na situaci zareagovala také dvorská zoo.

Jak říká tisková mluvčí Jana Myslivečková, na zabezpečení zahrady pracovalo její vedení během roku. „V souvislostech s trestnou činností páchanou na zvířatech, zejména na nosorožcích ve světě, i dvorská zoo zpřísnila bezpečnostní opatření se zaměřením právě na tato zvířata,” dodala mluvčí Myslivečková.

(mj)