Jedna z ukradených samiček lvíčka zlatohlavého totiž měla v nejbližších dnech zamířit do Dvora Králové. Společně s místními samci by vytvořila novou chovnou skupinu těchto vzácných zvířat. „Všechno už bylo připraveno. Zloděj nás tak postavil znovu na začátek celého procesu,“ vysvětlila Jana Myslivečková z odboru propagace.

Zatím neznámý pachatel ukradl v úterý v noci čtyři jihoamerické opičky. Zmizel párek kosmanů zakrslých a dvě samičky lvíčků zlatohlavých. Způsobená škoda byla vyčíslena na 200 000 korun. Všechna zvířata jsou čipovaná. Lvíčky zlatohlavé chová u nás právě jen Plzeň a Dvůr Králové. Protože se jedná o ohrožený druh zvířat, jsou na běžném trhu neprodejná. Podle odborníků se tak jednalo nejspíše o loupež na zakázku pro českého nebo i zahraničního chovatele.

Královédvorští ošetřovatelé se musí nyní spojit s koordinátorem chovu a řešit přidělení nové chovné samice. V minulosti už tu jedna byla, uhynula ale při komplikovaném porodu.

Návštěvníci sice hned tak mláďata lvíčků zlatohlavých neuvidí, ale mohou v pavilonu obdivovat jejich příbuzné, lvíčky zlaté. Těm se mláďata narodila nedávno. Zkušení rodiče se o své potomky pečlivě starají: samička je nosí na zádech a kojí je, zatímco sameček starostlivě střeží rodinku a zastrašuje návštěvníky. Ve věku tří týdnů převezme péči o mláďata sameček a bude je nosit na zádech i on. Tyto krásné opičky odchovala královédvorská zoo jako první v České republice už v roce 2007.