Důvodem má být opakovaně nerespektované doporučení koordinátorů evropských programů pro zachování ohrožených druhů. „Vyloučení se má projednávat na zasedání rady asociace na začátku května ve Francii,“ řekl prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad Vladislav Jiroušek. Podle něj by ale za postupem EAZA mohl být spíš rozdílný názor na prosincové stěhování čtyř severních bílých nosorožců do africké rezervace Ol Pejeta.

Dvorská zoo, za podpory Světové asociace zoologických zahrad, tak chce zachránit tento ohrožený druh. Změna klimatu by měla vytvořit lepší podmínky pro rozmnožení. EAZA se především obávala o zdraví zvířat během transportu a jejich aklimatizaci. Vše ale proběhlo bez problémů. Nosorožci si zvykají velice rychle na nové podmínky.

Zřizovatelem zoologické zahrady je Královéhradecký kraj. „V současné době nemůžeme předjímat rozhodnutí rady (council) EAZA, které je také její vnitřní záležitostí. Není žádný důvod, aby ZOO Dvůr Králové byla z této organizace vyloučena. Dvorská zoo je zahradou na špičkové evropské úrovni,“ uvedl tiskový mluvčí krajského úřadu Imrich Dioszegi.

Vedení zoologické zahrady případné vyloučení také nechce komentovat. „Jedná se o odbornou záležitost. Budeme se k ní vyjadřovat až po jednání EAZA, v současné době ji nechceme komentovat,“ sdělila ředitelka zahrady Dana Holečková.

Podle některých médií by vyloučení mohlo znamenat ukončení spolupráce s evropskými odborníky nebo odebrání zvířat, která zahrada získala v rámci záchovných programů EAZA.

Na druhou stranu také královédvorská zoo má nejméně stejný počet zvířat deponovaných v zahraničních zařízeních v rámci EAZA. Ta by se v tom případě měla vrátit zpět do Čech. Jedná se přitom o řadu cenných zvířat, například tygry, nosorožce, lidoopy nebo některé další kopytníky.

Královédvorská zoologická zahrada patří svou kolekcí zvířat mezi nejlepší v Evropě, u řady druhů, například nosorožců, žiraf nebo psů hyenových je světovou chovatelskou špičkou.