Škola musela k rekonstrukci přistoupit kvůli hluku, který přinesl provoz na sousedním novém autobusovém terminálu a na kruhovém objezdu, jenž byl součástí stavební zakázky.

„Objezd je zatím ve zkušebním provozu. Podmínkou kolaudace bylo, že bude provedeno měření hluku. První výsledky byly špatné, a tak nechala ředitelka školy vyměnit okna,“ uvedl hradecký primátor Otakar Divíšek.

Město škole zaplatí celkem 730 tisíc korun. Celkové náklady na výměnu však byly mnohem vyšší.

„Nová okna mají na celé budově, ale město jim zaplatí pouze stranu přiléhající k terminálu a nové křižovatce,“ řekl Petr Němec, pověřený řízením odboru strategie a rozvojových projektů města.

Zvýšení hluku a prašnosti se obávají také obyvatelé domu v Heyrovského ulici, který sousedí s křižovatkou Mileta. Ta by se měla proměnit na obří kruhový objezd. Radnice za rekonstrukci domu zaplatí zhruba 15 milionů.

„Uzavřeli jsme dohodu se všemi obyvateli domu o výměně oken v bytech. Podmínkou je, že už nebudou protestovat. Okna dostanou do roka od nabytí právní moci stavebního povolení křižovatky,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.