Aktivních stomatologů je v ČR přes sedm tisíc. V Královéhradeckém kraji pracuje 377 praktických zubních lékařů, v sousedním pardubickém regionu je jich o 79 méně.

„Fakt, že je Hradci Králové lékařská fakulta, určitě zlepšuje situaci v této oblasti,“ vysvětlil Pekárek. Přesto v Královéhradeckém kraji připadá na jednoho praktického zubního lékaře 1470 pacientů.

„Přistěhovala jsem se do Hradce před dvěma lety, ale stále ještě nemůžu najít zubaře. Volala jsem do pěti ordinací, ale všude měli plno, tak jsem to vzdala. Asi se budu muset obejít bez něj,“ říká Eliška Kunertová.

Některé zubní ordinace v Hradci Králové ještě nové pacienty přijímají. Podle přehledu stomatologické komory jich však už nebude mnoho. „Nové pacienty nepřibíráme, bohužel máme omezenou kapacitu. Tento stav už trvá více než půl roku. Zájem pacientů je velký. Dá se říct, že v průměru každý den volá alespoň jeden, zda bychom pro něho neměli místo,“ vysvětlila Hana Hornychová ze zubního studia Tomáše a Barbory Vosáhlových.

U stomatoložky Vlasty Semecké se však noví pacienti stále ještě mohou zaregistrovat. „Přibíráme nové lidi, každý měsíc jich je minimálně deset,“ uvedla zdravotní sestra Hana Šťastná.

Nedostatek zubních lékařů je podle Jiřího Pekárka obrovským problémem. V České republice mají zubaři v kartotékách i dva a více tisíc pacientů. „Současná krize je způsobená především věkovým složením zubních lékařů, třináct procent je už v důchodovém věku. Navíc z vysokých škol přichází nedostatečný počet nových lékařů, kteří by penzisty nahradili,“ vysvětluje. Zájem o studium je sice značný, školy si však nemohou dovolit přijmout více studentů.

Situace se bude i nadále zhoršovat. Pouze v příštím roce, kdy by mělo vyjít ze škol více mladých zubařů, se stav krátkodobě zlepší. Řešení vidí prezident České stomatologické komory ve zřízení meziresortní komise, která by se problémem zabývala.

LENKA KAŠPAROVÁ