Dlouhých šestnáct měsíců vyhlíželi svého zubaře lidé v Solnici na Rychnovsku. Teď se jim blýská na lepší časy. „Ze začátku se nám dařilo přesvědčovat našeho zubaře, aby odsunoval svůj odchod do důchodu. Ale to nešlo do nekonečna. A nastal problém,“ nechal se slyšet starosta Solnice Jan Hostinský, který posléze ocenil jak přístup hejtmanství, tak i místní automobilky. „Bez ní by tu asi dál zubař nebyl. Škodovka nám pomohla vytrhnout náš bolavý zub,“ dodal starosta s tím, že Solnice zajistila rekonstrukci ordinace a automobilka se bude finančně podílet na jejím chodu. Ordinace začne objednávat pacienty v březnu. „Zpočátku bude mít ordinace omezený provoz, zubař sem bude dojíždět. Posléze chceme, aby tu byla obsazena obě dvě křesla a měli jsme tu zubaře stálého,“ dodal starosta.

V okolních městech a vískách na Rychnovsku zubařská krize vrcholí.

Je to začarovaný kruh

„Několik zubařů nám skončilo, byli vyššího věku a jedna paní doktorka nám v loňském roce nečekaně zemřela. Takže určitě je to pro nás problém,“ říká místostarosta Dobrušky Miroslav Sixta.

Město se snaží do Dobrušky přilákat nové lékaře. „Stomatologovi můžeme okamžitě nabídnout městský byt, který držíme pro tyto účely. Koupili jsme polikliniku, takže jsme schopni nabídnout i tento prostor. Jsou i státní pobídky v podobě dotací na ordinace, asi jeden milion korun. Ale nedávno mi bylo vysvětleno, že to je tak cena jednoho křesla. Doktoři raději zůstávají ve velkých městech. Je to takový začarovaný kruh, neřešitelná situace, kterou my už asi víc neovlivníme,“ tvrdí místostarosta.

Ilustrační fotografie.
Hejtman jednal s Babišem o rozšíření rychnovského špitálu

To v nedalekém Českém Meziříčí, kde v minulosti měli starosti s neobsazenou ordinací zubního lékaře, už problém zažehnali.

Nedostatek zubních lékařů přitom znamená, že kde už ordinují, jsou zahlceni prací a nové pacienty přijímají jen výjimečně a třeba i desítky kilometrů od místa od jejich bydliště.

V roce 2017 zrušili poskytování zdravotní péče v oboru stomatologie bez náhrady 4 poskytovatelé a zahájili činnost 2 noví. V roce 2018 ukončilo činnost bez náhrady celkem 13 poskytovatelů a zahájilo ji 7 zcela nových.

Mladí utíkají do velkých měst

Také většina studentů přicházejících k lékařům na praxi na „venkov“ po vystudování dává přednost větším městům.

„Nyní nikdo z dotázaných kolegů v oblasti Rychnov nad Kněžnou nepřijímá nové pacienty, nejblíže v Hradci Králové. Zubní lékaři chybí, v současné době spíš končí. Ta situace není úplně šťastná,“ říká předseda Oblastní stomatologické komory v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Petrák, který rovněž vidí problém v „rozmístění“ lékařů. Třeba na východ od Rychnova nad Kněžnou, zvlášť z horských oblastí, už to mají lidé cestující za zubařem až do Hradce, poměrně dost daleko.

Zatímco ordinace v Solnici se zanedlouho „rozjede“, ta v sousedních Kvasinách na obsazení stomatologem ještě stále čeká.

„Nový zubař by měl převzít ordinaci v Kvasinách po paní doktorce Kaškové, která skončila ke konci roku. Ale bohužel také tam naráží na to, že nejsou lékaři,“ dodává Tomáš Petrák.

Královéhradecký kraj momentálně připravuje novou koncepci na příštích pět roků, která se tímto problémem bude také zabývat.

12. česko-slovenský košt slivovice v Havlovicích.
Rekordní košt slivovic ovládl Slovák Hrušecký

GLOSA: Válka o plomby a můstky
Vesnice a malá městečka na Jičínsku, v Podkrkonoší či v Orlických horách se přetahují o zubaře. Zkažených zubů a rozpadajících můstků je v kraji víc než zubařů, kteří by je mohli opravit. A tak musí venkované vyrážet s bolavými stoličkami desítky kilometrů daleko. Nejenže záchrana zubů v současnosti může vyjít na tisíce, ještě abyste si na to brali dovolenou. Když už ty peníze šťastlivec z našeho venkova za svůj chrup musí utratit, nakonec pomalu není kde. Zubaři se z našeho regionu vytrácejí. Tedy z některých míst. Přitom jim radnice nabízejí vybavené ordinace, zavedenou klientelu nebo rovnou levný byt. Jen aby zrovna u nich začal mladý stomatolog svou kariéru. Všechno marné. Zubaři otevírají své praxe hlavně ve velkých městech nebo odejdou za pracovním štěstím rovnou do zahraničí.

A tak nepravděpodobné historky z naší současnosti dostávají někdy až absurdní přesvědčivost: kolegyni si na anonymním seznamovacím serveru vyhlédl seriózní lékař z anglického venkova. Když se potkali tváří v tvář, zjistila, že je to východočeský zubař.