Přechody pro zvěř jsou nedostatečné. "Dálnice rozdělila honitbu sousedů zChýště na dvě území. Užší pruh podél silnice sousedí snaší honitbou a zvěř přechází do tohoto pásu. Bohužel přes dálnici není dostatek migračních cest, aby mohla pokračovat dál na ono větší území honitby, nebo naopak přecházet zpět do naší,“ vysvětlil hospodář sdružení Svornost Jaroslav Lhoták.

Zvířata tak odcházejí převážně zpozemků mysliveckého spolku ve Staré Vodě a sousední myslivci zChýště mají poměrně snadnou úlohu. „Přejedou dálnici a na úzkém pruhu honitby zvěř střílejí. Tím si vpodstatě nijak razantně nezasahují do větší části vlastní honitby,“ upřesnil Petr Vokatý, honební starosta.

Rázem je tak problém na světě, se kterým si nevědí rady ani úřady. Honební společenstvo Chýšť odmítlo snámi osituaci hovořit a nechtělo celý spor nijak komentovat.

Myslivecké sdružení Svornost udělalo první krok a obrátilo se na magistrát vHradci Králové. Ten však vzhledem kúzemí, okteré se jedná, předal věc kolegům do Pardubic.

„Žádali jsme opřidružení vzniklého pruhu knaší honitbě, ale zákon stojí proti nám. Nájemní smlouvy na pozemky tvořící hranice honiteb jsou platné do roku 2010a ze zákona nelze takové území odebrat,“ doplnil informace Vokatý. Jeho slova potvrzuje iMiroslav Míča, vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice, jež problém řešila.

„Onávrhu na přičlenění území jsme rozhodli začátkem prosince loňského roku. Ato tak, že pozemek zůstane honebnímu společenstvu Chýšť,“ řekl Míča. Podle zákona totiž skutečně neexistuje jediná možnost, jak problém vyřešit.

„Obě společenstva by se musela dohodnout mezi sebou a my jejich dohodu budeme akceptovat,“ dodal Míča. Stímto názorem souhlasí iPavel Kamenický, vedoucí odboru životního prostředí hradeckého magistrátu, který případ Pardubicím předával.

„Chtěli jsme tedy, aby do skončení nájemní doby bylo území neutrální a nesměl na něm lovit nikdo. Opět je však možná pouze dohoda, kterou již sousedé zChýště odmítají,“ sdělil zklamaně Vokatý. Ani ktomuto tvrzení se nepodařilo získat vyjádření mysliveckého spolku vChýšti.(sir)