Žádná zvláštní opatření k desátému výročí teroristických útoků v USA, které připadá na neděli 11. září, se nechystají.

„Vycházíme z našich bezpečnostních opatření a je jedno, jestli je září nebo duben. Pokud by se objevily náznaky rizika útoku, zvýšila by se ostraha například u letišť, vodáren, elektráren či státních budov,“ řekla nám mluvčí policie Královéhradeckého kraje Ivana Ježková.

„V našich elektrárnách udržujeme standardně vysokou úroveň fyzické ochrany. Avšak tato fyzická ochrana elektráren je vždy utajovaná, tudíž ani nemůžeme cokoliv komentovat,“ uvedl mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Jiří Kosina. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji jsou dvě uhelné elektrárny – v Poříčí u Trutnova a ve Chvaleticích, teplárna ve Dvoře Králové nad Labem a osm malých vodních elektráren, například „Hučák“ nebo Les Království.

Podle tiskové mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anny Krempové jsou záchránaři schopni kdykoliv reagovat na jakoukoliv mimořádnou událost. „Jsou jasně dané standardy, jak postupovat v případě, kdy dojde k nehodě s velkým počtem postižených osob. Postupuje se podle traumatologického plánu. Jsou svoláváni zdravotčtí zaměstnanci, kteří nejsou v době neštěstí ve službě, aby posílili stávající posádky. Do sanitních vozidel jsou ke stávajícímu vybavení přidávány kontejnery s dalším zdravotnickým materiálem k ošetření většího počtu postižených při mimořádné události,“ vysvětlovala Anna Krempová.

Také hasiči mají zákonitě vypracovaný vlastní plán pro mimořádné události. „Při takových výjimečných událostech se vychází z plánů integrovaného záchranného systému. Do něho se automaticky zapojují hasiči, policie i zdravotnická záchranná služba. Záleží na okolnostech, pokud jde o opravdu výjimečnou situaci mohou se hasičům přidat vyčleněné jednotky ozbrojených sil, městská policie, civilní ochrany, havarijní, pohotovostní či jiné služby a další,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Ivana Svitáková.

A jak jsou na tom školy? „My jsme postupně zavedli taková opatření, aby se zamykaly školy a návštěvy se musí hlásit. Nebylo to ani tak kvůli teroristickým útokům, ale spíš kvůli zlodějům, protože se ve školách zvyšoval počet krádeží,“ uvedl Jiří Nosek, krajský radní, který má na starosti oblast školství a kultury.

Integrovaný záchranný systém

Působí v něm: Hasičský záchranný sbor ČR; Jednotky požární ochrany; Zdravotnická záchranná služba; Policie ČR; Vyčleněné jednotky ozbrojených sil; Městská policie; Orgány ochrany veřejného zdraví; Zařízení civilní ochrany; Havarijní, pohotovostní, odborné a jiné služby; Neziskové organizace a sdružení občanů, která lze využívat k záchranným a likvidačním pracím.

ANKETA: Jaká byla vaše reakce na teroristický útok v USA před deseti lety?
Jana Faltová, Hradec Králové
Byla jsem doma a o tom tragickém neštěstí jsem se dozvěděla z televize. Myslela jsem si, že je to nějaký špatný americký film. Když jsem zjistila, že je to skutečnost, byla jsem šokovaná. Dodnes mě z těchto záběrů mrazí, bylo to strašné.

Petr Kovalčík, Hradec Králové
Šel jsem ke kamarádovi na návštěvu. Pamatuji si to přesně, bylo mi tenkrát čtrnáct let. Zrovna jsem byl v pokojíčku a kamarád mi tu událost sdělil. Jelikož jsem byl v té době dítě, neuvažoval jsem příliš o tom, jaké to bude mít následky.

Sandra Feriová, Hradec Králové
Zrovna jsem jela s mámou v autě, když v rádiu zaznělo, že do Světového obchodního centra narazila dvě letadla. Myslela jsem si, že je to nějaký vtip. Později večer jsem viděla zprávy, byla jsem překvapená, že se něco takového mohlo stát.

Nikola Pekařová, Hradec Králové
Přišla jsem domů a táta koukal doma na satelit. Říkala jsem si, že je to nějaké americké sci-fi. Později jsem si uvědomila, že se to skutečně stalo. K Americe mám pozitivní vztah a sledovat takovou katastrofu mě velmi zasáhlo. (miw)