"Specializoval“ se přitom na chatovou oblast Na Pískách ve Staré Třebši, ale pro lup si jezdil také na Třebechovicko či do Roudničky. Odnášel potraviny, oblečení a také například vrtačky, pily nebo brusky. Není tedy divu, že chatařům způsobil škodu za téměř devětatřicet tisíc korun. „V jedné chatce přespával přes dva měsíce. Nakonec ho policisté dopadli a zloděj dostal dvouletý trest,“ komentovala řádění muže mluvčí královéhradecké policie Anna Pešavová.

„Nyní se blíží období, kdy chataři a chalupáři své majetky zazimují a mnohdy se do nich vracejí až na jaře. Je tedy třeba stále opakovat, že by majitelé rekreačních objektů sami měli myslet na bezpečnost. Znamená to, že by neměli na chalupě nechávat cenné věci, jako jsou například zahradní technika, televize a další elektronika,“ připomíná Pešavová.

Jak dodala, letos do konce září bylo vykradeno „jen“ šestnáct chalup. „Je to spíš výjimečné, protože je hezké počasí a chalupáři i chataři si ještě užívají posledních slunečných dnů. Ale jakmile se za nimi zavřou dveře, bude se pravděpodobně počet případů krádeží zvyšovat. Ono také už neplatí, že jsou častěji vykrádány chalupy na samotě. Spíš naopak. Chatové osady, jak zloději rychle zjistili, skýtají více možností. Je tu více věcí. Proto také mimo rekreační sezonu policisté z jednotlivých obvodních oddělení chaty i chalupy často kontrolují. Na takových objektech se pak objevují letáky s přesným datem, kdy tu policisté byli. Přidávají také kontakt na přislušné oddělení a jak se zachovat, když chalupář zjistí krádež,“ uvedla Pešavová.

(pov)