„Při jednom zvonění jsme slyšeli, že něco spadlo. Byl to takový kovový úder. Ale i když jsme hledali, tak jsme nenašli nic, co by to mohlo být,“ zavzpomínal při čtvrteční opravě zvonu ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která Bílou věž spravuje, Miroslav Franc.

Následná kontrola ukázala, že se nejednalo o žádný kovový předmět, který by spadl ze zvonové stolice vinou vibrace při zvonění, ale že u přes sto kilogramů vážícího srdce nevydržel jeden ze čtyř šroubů. Samotné srdce se pak vinou chybějícího spojovacího materiálu vychýlilo o půl druhého centimetru ze své osy.

S nápravou vady, která tento rok postihla také největší český zvon, pražského Zikmunda, pomohl při dvouhodinové operaci mistr zvonař Adam Bogocz. Hned první úleva přišla ve chvíli, kdy začal kontrolovat škody napáchané upadlým šroubem. Přišlo se totiž na to, že se jen uvolnil a upadl. „Horší by bylo, kdyby se vlivem tlaku přeskřípl a já jej musel ještě vyvrtávat, popřípadě kdyby bylo poškozené ložisko. Černý scénář se však nenaplnil a jen jsem u šarnýře, který drží srdce u zvonu, vyměnil dva šrouby,“ uvedl po opravě mistr zvonař.

Zvon Augustin na hradecké Bílé věži.
Dva největší zvony u nás čekají opravy. Zikmund a Augustin mají vychýlená srdce

Tím však jeho hradecká anabáze neskončila. Jakmile odložil klíče na utažení šroubů, přišla na řadu jemná práce s kladivem. Šarnýř se totiž při ztrátě šroubu pootočil, srdce tak nebylo ve své ose. „To už byla brnkačka, a teď snad zvon zas bude dlouhá léta sloužit bez nutnosti většího zásahu,“ dodal poté, co po dvou hodinách slezl ze žebříku opřeném o 9 800 kilogramů vážící těleso zvonu, Bogocz.

V tu dobu byla slyšet do dálky další rána. „To mi spadl kámen ze srdce. Měl jsem obavy, aby to nebyla větší závada a zvon musel podstoupit větší opravy,“ řekl po čtvrtečním zásahu ředitel Franc. Zvon je tak nyní připraven i na to, že v neděli 28. srpna oslaví svůj svátek.

Druhý, či třetí?

Dlouhé roky se spekulovalo, který zvon je po pražském Zikmundovi v zemi nejtěžší. O tuto pozici usiloval jak hradecký Augustin, tak i zvon Václav z Olomouce.

Ve zvonařské dílně Grassmayr v Innsbrucku odlili zvon o hmotnosti 9801 kilogramů pro Prahu.Ve zvonařské dílně Grassmayr v Innsbrucku odlili zvon o hmotnosti 9801 kilogramů pro PrahuZdroj: se svolením Sanctus Castulus/Tomáš Brabec„Před několika měsíci byl Václav převážen a ukázalo se, že je asi o 400 kilogramů lehčí, než náš Augustin. Náš je tak nejen nejstarší v republice, ale také druhý nejtěžší. Tedy zatím,“ připomněl nedávno Deníku hradecký zvoník David Kafka fakt, že ještě letos se na Rohanském ostrově v Praze rozezní zvon s názvem 9801.

Jeho váha i jméno budou odkazovat na počet zvonů zrekvírovaných u nás v době druhé světové války. Nový zvon se symbolicky stane součástí veřejného prostoru v místech, odkud byly zvony za války odváženy do hamburských válečných továren a tam přetavovány ve zbraně.

Největší zvony v ČR

1. Zikmund – Praha – 16 500 kg
2. Augustin – Hradec Králové  - 9 800 kg
3. Sv. Václav – Olomouc – 7 617 kg
4. Zvon v katedrále sv. Tomáše v Brně – 7 280 kg
5. Zuzana (Jakub) – Jihlava – 7 086 kg
6. Jakub – Brno -  6 790 kg
7. Maria – Praha – 6 450 kg
8. Kryštof – Rychnov nad Kněžnou – 5 900 kg
9. Sv. Josef a Terezie Ježíšova – Velehrad – 5 000 kg
10. Bartoloměj – Plzeň – 4 805 kg
zdroj: Wikipedie