„Asi v páté minutě standardního zvonění na Štědrý večer zhruba ve 22:35 došlo k tomu, že upadlo srdce zvonu Augustin,“ popsal nehodu Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která se o Bílou věž stará. Kované srdce dopadlo na dřevěnou podlahu pod osmitunovým zvonem. Ten je třetím největším historickým zvonem v zemi.

Zvon byl po opravě, revizi a kontrolním zvonění v roce 2022 a od té doby několikrát bez problému zvonil. „Srdce spadlo na podlahu a vzhledem k tomu, že striktně dodržujeme bezpečnostní předpisy, tak se nikomu nic nestalo,“ vysvětlil Miroslav Franc. Srdce je ke zvonu připevněné koženým třmenem a šrouby.

„Tam došlo k problému, který jsme řešili už v roce 2022, kdy se některé šrouby vyšroubovaly a některé praskly. Nechali jsme to opravit, znovu proběhla revizní zkouška. Zvonili jsme v naprosté jistotě, že zvon je v pořádky. Co se stalo tentokrát musí posoudit odborníci,“ připomněl Miroslav Franc. Zvon se reviduje jednou za dva roky.

Psali jsme:

Zvon Augustin na hradecké Bílé věži.
Dva největší zvony u nás čekají opravy. Zikmund a Augustin mají vychýlená srdce

V nejbližších dnech zvon projde prohlídkou, která určí příčinu. Je však jisté, že po nějaký čas zvonit nebude. Určitě se ruší zvonění naplánované na 1. ledna. Podlahu pod zvonem musí zkontrolovat statik, a tak je nejvyšší stavba Hradce Králové a oblíbená památka pro veřejnost uzavřená.

Na Augustin se zvoní při svátcích a významných událostech. Letos se zvonilo 14krát. Hradeckému zvonu za pět staletí podle dostupných záznamů srdce nikdy neupadlo. Na našem území se tak ale už několikrát stalo. Před čtyřmi lety, shodou okolností také na Vánoce, upadlo srdce zvonu ve zvonici v Roudnici nad Labem. V historii se totéž přihodilo i při zvonění na zvon Zikmund v katedrále svatého Víta v Praze. 

Ceremoniál zvoníků
Zvon Augustin opět rozezvučí Bílou věž

Právě k největšímu českému zvonu Zikmund se váže legenda, že pokud srdce Zikmunda praskne, postihne české země neštěstí. Shodou okolnostní srdce prasklo v červnu 2002 a v Praze následovaly ničivé povodně. 

Zvon Augustin na hradecké Bílé věži je vysoký 169 a má spodní průměr 206 centimetrů. Váží 8 tun. Před Augustin odlitý v roce 1509 se před dvěma lety dostal moderní Zvon #9801, který je dnes na Rohanském ostrově v Praze. Od roku 1967 se na něj nezvonilo. Tradice se obnovila v roce 2008. „Tehdy jsme provedli dendrologické testy, ale také statické. Existovali záznamy, že zvonění na Augustin může poškozovat statiku Bílé věže, ale to se nepotvrdilo,“ připomíná Miroslav Franc. Závěs srdce zvonu před 15 lety repasoval přední český zvonař Petr Rudlof Manoušek. Toho opět městská společnost povolala, aby s opravou pomohl.