Firmě pomáhají dělníci odjinudPro zajištění výroby nejnovějších zakázek pro partnery na celém světě, kterých má teď firma habaděj, hledá kvalifikované lidi. Marně! „Nejméně do srpna, září jsme výrobně naplněni,“ prohlásil generální ředitel ZVU Potez Jiří Flídr a dodal, že kvůli nedostatku pracovníků dávají u nových kontraktů delší dodací lhůty.

„V současné době potřebujeme 40 až 50 lidí, především výrobních dělníků, hlavně obráběčů na těžkých strojích a svářečů. Je velkým problémem je sehnat. Jsou to vysoce kvalifikované profese, kterých je na místním pracovním trhu velký nedostatek,“ vysvětlil.Kromě 450 svých zaměstnanců proto firma využívá asi sedmi desítek zahraničních pracovníků, především z Polska, Slovenska, Rumunska a dalších zemí. Firma dokonce marně hledala lidi pro práci na těžké numericky řízené horizontce za plat 150 korun na hodinu.

Velký nedostatek kvalifikovaných strojařů a dalších techniků je podle ředitele Úřadu práce v Hradci Králové Martina Horáka trvalým problémem. „Jsou to profese zaměstnavateli velice žádané a počet osob, které je mohou vykonávat, je omezený. Je to způsobeno i tím, že v posledních letech nebyl o tyto profese na školách zájem, takže se takové obory rušily nebo se snižovaly počty žáků,“ sdělil nám Horák. Podle jeho názoru nelze v krátkodobém horizontu čekat změnu.