Tak roztomilé setkání se hned tak nevidí. Před Buckinghamským palácem v Londýně se minulý týden sešlo asi dvacet majitelů psů plemena velšský corgi, aby si připomněli jejich nejslavnější chovatelku a fanynku – královnu Alžbětu II. a výročí jejího úmrtí.

Pojali to stylově: oblékli své psí mazlíčky do královských oblečků a na hlavu jim nasadili korunky nebo diadémy.

Setkání majitelů psů plemena velšský corgi před Buckinghamským palácem:

| Video: Youtube

Akci zorganizovala Agatha Crererová-Gilbertová, která agentuře AP řekla, že by si přála, aby se pochod corgiů konal na Alžbětinu památku každý rok.

„Nevidím lepší způsob, jak si ji připomenout, než prostřednictvím jejích corgiů, plemene, které milovala a kterého si celý život vážila," řekla.

Raketový růst ceny corgiů

Malé psíky s velkýma ušima, kteří vypadají, jako by se stále usmívali, královna Alžběta II. zbožňovala a věděl o tom celý svět. Krátce po její smrti cena psů plemene velšský corgi velmi výrazně stoupla.

Britská královna Alžběta II. zemřela loni 8. září v věku 96 let. Byla nejdéle vládnoucí britskou panovnicí, na trůnu strávila 70 let.

„Nabídkové ceny registrovaných chovatelů corgiů dnes dosáhly nového maxima,“ uvedl loni 22. září mluvčí britské internetové stránky pro prodej mazlíčků Pets4Homes. Průměrné ceny těchto psů se podle mluvčího za pouhé tři dny zdvojnásobily.

„V nejnovějších inzerátech se ceny některých corgiů poprvé dostaly nad 2500 liber (přes 69 tisíc korun),“ řekl mluvčí.


Nahrává se anketa ...

Britové, kteří si loni na podzim chtěli pořídit toto plemeno, si tedy museli výrazně připlatit. Ale zřejmě jim to nevadilo. Podle agentury AFP stránky Pets4Homes v období kolem 20. září zaznamenaly desetkrát vyšší počet denních vyhledávání corgiů než o týden dříve.

Cena těchto psů i poptávka po nich vzrostly dokonce víc než v období pandemie covidu-19, kdy byl o domácí mazlíčky extrémní zájem.

Susan a pokousaný natahovač

Prvního corgiho - fenku Susan daroval Alžbětě v roce 1944 k osmnáctinám její otec král Jiří VI., který sám od roku 1933 choval dva corgie a jeho dcera je milovala. Princezna a Susan se staly nerozlučnou dvojicí a fenka princeznu dokonce doprovázela na její svatební cestě.

Susan se stala matkou několika štěňat a založila řadu Windsor Pembroke corgis, která pokračovala po čtrnáct generací.

I když byla Susan velmi slavná a královna jí dokonce sama navrhla náhrobek, měla některé drobné charakterové vady. Ví se o čtyřech lidech, které pokousala. Nesmlouvavost jejich zubů pocítil policista, který hlídkoval v Buckinghamském paláci, mladý palácový hlídač, detektiv a natahovač královských hodin.

Corgiů, tedy zakrslých velšských honáckých psů, jsou dvě plemena: větší cardigan a menší pembroke, přičemž každé pochází z jiné části Walesu. Panovnice vyšlechtila několik generací corgiů. Upřednostňovala plemeno pembroke, ale chovala také křížence corgiho a jezevčíka či kokršpaněla.

„Susanin epitaf takové nerozvážnosti vynechává,“ podotýká web BBC News.

Kolem královny se během jejího vládnutí postupně pohybovala asi třicítka Susaniných potomků. Byli tam, kde byla královna - z paláce do paláce cestovali limuzínami, vlaky i vrtulníky. Královna i její psi měli velmi rádi například skotský Balmoral. 

„O Vánocích v Sandringhamu měl každý pes svou punčochu, kterou plnila sama královna. Buckinghamský palác má 775 pokojů, ale corgiové spali uvnitř královnina soukromého bytu,“ uvedla BBC News. Ve speciální místnosti měli vyvýšené proutěné koše vystlané polštáři, aby na ně netáhlo.

close Malé psíky s velkýma ušima, kteří vypadají, jako by se stále usmívali, královna Alžběta II.  zbožňovala a věděl o tom celý svět. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Malé psíky s velkýma ušima, kteří vypadají, jako by se stále usmívali, královna Alžběta II. zbožňovala a věděl o tom celý svět.

Chodit se psy na procházku bylo královniným každodenním zvykem. Princezna Diana prý smečce, která běžela před královnou, říkala „pohyblivý koberec“. Oblíbené procházky znemožnily teprve zdravotní problémy, kterými panovnice trpěla na sklonku života.

Zakázaná a povolená láska Pipkina a Tiny

„Kromě nekonečného množství lásky a náklonnosti existoval pro královnu také praktičtější důvod, proč držet své psy u sebe. Poskytovali způsob, jak najít společnou řeč s cizími lidmi povídáním o svých štěňatech,“ napsal Reader´s Digest.

Královnin manžel princ Philip prý náklonnost své ženy k plemeni corgi nesdílel a občas si údajně stěžoval: "Zatracení psi! Proč jich musíte mít tolik?"

Slavné záběry královny Alžběty II. a jejích psů:

| Video: Youtube

Ke corgiům pak přibyli ještě dorgiové. Královnina sestra Margaret měla totiž jezevčíka Pipkina, který se zamiloval do Alžbětiny fenky Tiny, a z tohoto nelegálního vztahu vznikl v 70. letech první královský dorgi.

„Královna a princezna Margaret byly výsledkem tak okouzleny, že psy znovu spářily a postupně se narodilo asi deset štěňat dorgi,“ uvádí BBC News. Když se královský fotograf ptal, jak se to vzhledem k výškovému rozdílu mezi corgi a jezevčíky podařilo, královna odpověděla: „Je to velmi jednoduché. Máme malou cihličku.“

Dorgiové měli různý vzhled, některým uši směřovaly nahoru, jiným visely dolů. Ale všichni měli dlouhé ocasy a byli menší než rodokmenoví corgiové.

Rozloučení s královnou

V posledních letech královnina života Buckinghamský palác o královskou rodinu corgiů přišel. Její poslední žijící členka Willow pošla na rakovinu v dubnu 2018 a královna už mladé psy chovat nechtěla. „Poprvé od druhé světové války nemělo Její Veličenstvo ve své domácnosti corgiho,“ připomněl časopis Time.

Alžběta II. však bez corgiů nezůstala: jednoho jí dal její syn Andrew v době pandemie covidu a dalšího dostala jako dárek od Andrewa a jeho dcer Eugenie a Beatrice k 95. narozeninám.

Po královnině smrti se její psi dokonce symbolicky zúčastnili jejího pohřbu. Zaměstnanci hradu Windsor, kde se konal smuteční obřad, je přivedli na nádvoří ve chvíli, kdy na místo přijel pohřební vůz s královninou rakví a procesí s čestnými strážemi.

Po královnině smrti pejskové putovali zpět k princi Andrewovi, který se o ně stará společně se svou bývalou manželkou Sarah Fergusonovou.