„V našich zahradách pěstujeme řadu okrasných rostlin, která jsou pro zvířata nevhodná. Mnoho z nich je navíc jedovatých. Výběr rostlin v okrasné zahradě je široký, takže vždy bude existovat riziko, že váš mazlíček může okusovat něco jedovatého,“ uvádí zahradní architektka z Blanska Dana Münsterová.

„Mezi nebezpečné druhy rostlin patří tis červený, oleandr obecný, rhododendron, bobkovišeň, listy rebarbory, stonky, listy i zelené nezralé plody rajčat, květy a cibule narcisů, náprstník nebo čemeřice. Bezpečné je pro zvířata naopak tradiční zahradní ovoce a ovocné dřeviny, jako jsou jablka, třešně, hrušky nebo slívy,“ říká designérka zahrad Aneta Křováková. Také ona upozorňuje, že nebezpečných rostlin je celá řada.

Úraz při hře

Pes si velmi rád hraje – bez ohledu na okolí se honí za míčem, hraje si s jiným psem, nebo pronásleduje sousedovu kočku. Snadno se tak může zamotat do křoví a poranit se o trní. Nebezpečí hrozí zejména jeho očím.

Totéž se ale může stát i kočce, když má například plné packy práce s vyháněním nějakého rivala z vaší, a tedy i své zahrady. V ideálním případě byste proto měli odstranit všechny rostliny, které mají trny.

close Tulipán. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Tulipán

Mnoho zahradníků má ve svém království rostliny, na nichž se hojně živí včely i jiný hmyz. Pozorovat provoz v nektarovém baru může být velmi poučné a uklidňující. Pro pro členy  rodiny i zvířecí parťáky však představují hmyzí strávníci nebezpečí bodnutí, které může v krajním případě vést k anafylaktickému šoku nebo dokonce k udušení. V pobytové a zvířecí části zahrady byste se proto měli vyhnout pěstování rostlin nadměrně přitahujících hmyz.

Bezpečné a odolné

Nezapomeňte vybrat rostliny nebo květiny s pevnými stonky a strukturou, aby domácí zvířata neměla pokušení je okusovat. Zvažte také vysazení nízko rostoucích rostlin, které nezničí hra dětí ani pobíhající domácí zvířata nebo silný vítr.

„Mezi odolné rostliny patří například třapatka, okrasné kopretiny, mateřídouška, rozchodníky, kakosty nebo barvínek. Na místa, kde se pohybují zvířata, zkrátka vybírejte spíše robustnější typy rostlin,“ říká Křováková.

Vysaďte si rostliny, kterým se bude dařit ve místním klimatu. Uvažovat byste měli také o tom, zda se zahrada nenachází v chráněném či památkovém území, a zohlednit, kolik místa máte na zahradě k dispozici. Výsadba původních druhů pomáhá vytvořit soběstačný ekosystém, který je plný života a má lidem i zvířatům co nabídnout.

Nejnebezpečnější rostliny pro kočky a psy

Jarní krokusy mohou způsobit zažívací potíže, zvracení a průjem. Mnohem nebezpečnější jsou ale podzimní krokusy, které jsou vysoce toxické a mohou způsobit silné zvracení, vnitřní krvácení, poškození jater i ledvin a respirační selhání.

Pokud váš mazlíček snědl několik listů azalky, může se u něho projevit zvracení, průjem a nadměrné slintání. Ale pozor! Bez okamžité veterinární péče by mohl upadnout do kómatu a případně zemřít.

Zvláště nebezpečné jsou kořeny bramboříku. Při požití mohou u domácích zvířat způsobit těžké zvracení, ale také smrt.

Oleandr je venkovní keř oblíbený pro své stálezelené vlastnosti a jemné květy. Ty jsou ale při požití extrémně toxické a mohou způsobit silné zvracení, zpomalit srdeční tep a způsobit smrt.
Cibule, části rostliny i květy narcisu mohou vyvolat silné zvracení, průjem, bolesti břicha, a dokonce i srdeční arytmii.

Konvalinka způsobuje zvracení, průjem, pokles srdeční frekvence a závažné srdeční arytmie.

Toxické látky tulipánů a hyacintů jsou koncentrované v cibulkách. Listy a květy nejsou tak nebezpečné. Může dojít k podráždění zažívacího traktu, mezi typické příznaky patří slintání, zvracení a v závislosti na zkonzumovaném množství také průjem.